Güvenilir Alışveriş Siteleri

Türkiye, e-ticaret siteleri ve online pazar yerleri ile tanışalı 20 yıl oldu. Bu yıl, her zamankinden daha büyük bir alışveriş çılgınlığını da geride bırakmış olduk. İyi pazarlanan, doğru hareket eden ve kendini geliştiren güvenilir alışveriş siteleri, satışlarını yılsonunda katlamanın formülünü bulmuş gibi görünüyor.

Dünyanın E-Ticaret Öncüsü Amazon

Amazon.com, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olmasının yanı sıra, dünya üzerinde 1 Trilyon Dolar değerine ulaşan ilk şirket olma özelliğini de taşıyor. 1994 yılında kitap satışı ile başladığı yolculukta, geçtiğimiz yıl 2.5 Milyar Dolar değerinde net kar eden Amazon, bu yıl Türkiye'de de faaliyet göstermeye başladı.

Amazon birçokları için Türkiye'ye hızlı bir giriş yapmamış olsa da, pazardaki hakimiyeti, dünya üzerinde oluşturduğu güven unsuru, çeşitli çözümleri ve hizmet kalitesi ile yakın zamanda Türkiye'de patlama yapacağı aşikar. Konu güvenilir alışveriş sitesi olduğunda Amazon.com.tr yok sayılamayacak kadar lider bir firma.

Hepsiburada ile Başlayan E-Ticaret Furyası

Türkiye'de online pazar yerlerinin temeli, Hepsiburada adlı e-ticaret sitesinin kurulması ile atıldı. Hepsiburada.com, sektörde 1998 yılından beri faal olarak yer alıyor. Hepsiburada, kurulduğu günden bugüne kendisini geliştirmeye ve pazar faaliyetlerini arttırmaya yönelik birçok adım attı. Bu konuya dair son örneklerden biri de Hepsiburada'nın 'Black Friday' olgusunu Türkiye'ye taşıması. Akla gelebilecek her türlü ihtiyacın tedarikini sağlayan Hepsiburada, güvenilir pazar yerleri arasında yerini çok uzun zamandır almış görünüyor.

Gittigidiyor'un Pazar Yolculuğu

E-Ticaret öylesine hızlı ve öylesine çabuk büyüyen bir sektör oldu ki, Hepsiburada'dan yalnızca 2,5 yıl sonra kurulan Gittigidiyor, sektörün öncüleri arasına girmekte hiç zorlanmadı. Tabii, bunda Gittigidiyor'un öncülük ettiği 'Online Pazar Yeri' olgusunun payı da oldukça büyük. Online pazar yeri fikri ile yola çıkan Gittigidiyor, bir yandan sektöre yön verirken, bir yandan da Türkiye'ye sunmuş olduğu bu sanal mağaza fikri ile kendisine yepyeni bir yol çizdi.

Hızla gelişen Gittigidiyor, eBay tarafından 2011 yılında satın alındı. Bugün hala Türkiye'de bulunan en iyi ve en güvenilir alışveriş listelerinde başa oynayan Gittigidiyor, an itibari ile sektörde yaşanan tüm bu rekabet ortamını da kendisi hazırladı.

Trendyol'un Kuruluşu

Trendyol, Türkiye'de iştah kabartan E-ticaret sektörüne ilk adımını 2009 yılında attı. 2018 yılında Çin'in E-ticaret devi Alibaba tarafından tam 728 Milyon Dolara satın alınan Trendyol'da, son 2 yıldır işler rayında gidiyor. Bir dönem E-Ticaret'e son verme ihtimalleri bile konuşulan Trendyol, bugün yıllık 800 Milyon tekil ziyaret ve Türkiye'de online alışveriş yapan her 4 kadından 3'ünün tercihi. Güvenilir firmaların başını çeken Trendyol, kendisini mobil teknoloji şirketi olarak adlandırıyor.

Voltronx.com

Sağlık, kozmetik, hediyelik eşya, veri depolama, kitap, ev temizliği ve tabii daha fazlası da yakında yolda. Voltronx, Türkiye'nin en yeni E-Ticaret çözümlerinden biri. E-Ticaret sektöründe devlerin yerlerini çoktan almış olması ve dev bütçeli sermayeleri göz önüne alındığında, pazara sonradan giren ve yenilikçi firmalara pek şans tanınmıyor.

Oysa son uzun zamandır piyasada olan yenilikçi bir firma. Yeni kurulan bu oluşumda, şimdiden bir çok kategoride satış ve binlerce tekil ziyaret sayılarına erişmiş durumdalar. Yapılan alışverişlerden alınan müşteri yorumları ve tavsiye oranları da oldukça yüksek. Kargolarını da oldukça hızlı çıkartıyorlar. Bunu bir çok kez test etme imkanım oldu

Günlük ev temizliği ürünleri, teknolojik aletler, kozmetik, hafıza kartları, şarj ve data kabloları ve powerbankler denildiğinde en uygun fiyatları sunmaya ise bayılıyorlar. Voltronx.com, son dönem alışveriş siteleri arasında güvenilirlik düzeyi ile övülmeyi hak ediyor. Bu sebeple Voltronx'in adı, çok yakında büyük E-Ticaret alışveriş siteleri arasında anılmaya başlayacaktır.

Sık sık siteyi takip etmek lazım, bazen dip fiyat ürün fiyatları verebiliyorlar. Örneğin xiaomi mi piston basic kulaklık alacaksınız. Voltronx ara ara dip fiyat uygulayarak Türkiye de en uygun fiyata satıyorlar.

Hafıza kartlarında sandisk, samsung başta olmak üzere fiyat performas ürünü olan everon hafıza kartlarını da satmaları oldukça işimize yarıyor.

 

N11'in Doğma Hikayesi

N11'in doğuş hikayesi 'Doğuş Grubu' girişimi olarak biliniyor. Pazarda, özellikle Gittigidiyor'un tekelini kıran firma olan N11, 2012 yılında kuruldu. N11'de çalışma prensibini sanal mağazalar ile online pazar yeri düzenine göre oluşturmuş bir firma. Son yıllarda oldukça sık tercih edilen N11, güvenilir alışveriş siteleri arasında kendine yer edineli uzun zaman oldu.

 

Güvenilir Sitelerden Alın

Alacağınız ürünün sadece ucuz olması önemli değil. Ürünün güvenilir siteden alınması daha önemli, çünkü ucuz alınan ürünün içinden başka şeyler ya da orijinal olmayan ürünler çıkabiliyor. Piyasa bildiğiniz ve güvendiğiniz alışveriş sitelerinden başka yerlerden alışveriş yapmanız her zaman tehlikelir.